Ön-tisztázás, társadalmi érvényesülés, viszonyok építése és társadalom-kontroll, ez a blogger célja, de mi lehet még? Mi az, ezen indokokon felül, ami igazán összefűzi a bloggert és a kommentezőt?
Mi a kommentező célja? Ön-tisztázás helyett, javító szándék, exhibicionizmus, feltűnési vágy. Társadalmi érvényesülés is lehetséges, jussanak eszünkbe a kritikusi szemszögből működő névtelenségbe bújt szereplők. Viszonyok építése alatt, én természetesen a személyek között létrejövő kapcsolatrendszerre gondolok ,mely vagy a hálón létrejött ismeretség vagy a valóságban már létező kapcsolat fenntartására, erősítésére irányul. Társadalom kontroll?
Mire jó és mire nem jó a kommentezés?
Talán könnyebben rá tudunk világítani a két személy között húzódó kapcsolatrendszerre, ha azt a komment irányából próbáljuk vizsgálni. Megszületik a mű és felkerül a hálóra. Az látogató elolvassa és véleményez. Ez a komment. Ez kritikusi magasságba képes emelni a kommentezőt, hiszen a véleménye nyilvánosságra került és persze a blogger elolvasta a hozzászólást.
Hogy mire jó? Egy komment ,ha építő jellegű a következő bejegyzésekben már pozitív hatást válthat ki. Persze, belemehetünk a részletekbe, mint 'a blogger elolvasta' ' a blogger megértette' 'és ha meg is értette, legközelebb 'él e a megjelölt pontokat érintő változtatásokkal'. Hogy számomra mit jelent? Ha építő jellegű ,ha nem visszajelzést hogy végigolvastak. Ezen felül ,olyan pozitív hatás ér, mely erőt, kedvet ad egy újabb bejegyzés létrehozásához. Nagyon sokat jelenthet egy komment.
Hogy mire nem jó? Ha a blog céljának nem megfelelő módon jön létre a komment vagy esetlegesen teret ad ,olyan vitáknak melyek egyrészt nem szolgálnak építő információkkal a blogger számára, nem kötődnek a tárgyhoz vagy szubjektív érzelmeken alapulva, szinte digitális tetlegességet engednek meg ,melyek negatív érzelmeket generálhatnak akár a többi olvasó/kommentező(ben) számára.
A szankció lehet a kommentezés be/letiltása.
Részemről annyit, hogy ha olvasok nem feltétlenül vagyok képes kommentezni. Van hogy, többször is átgondolom leírom, de végül mégis egy email keletkezik a hozzászólásból, ha érdemesnek tartom arra, hogy elküldjem. Másrészről viszont, számít a viszonyom az íróval kapcsolatban. Volt már úgy, hogy ismerős blogot látogatva eszembe jutott valami, talán , építő jellegű kritika ,de nem éreztem úgy hogy lenne értelme a hozzászólásnak. Hiszen valljuk be, a kritika akkor is kritika marad ,ha jószándékkal mondja az ember. "ki vagyok én hogy elhigyjem, hogy te jó szándékkal mondtad és nem báránybőrbe bújt farkas a szavakba öntött rágalom?" Így szerintem a közeli barátokból verbuválódnak a legjobb kommentezők és ők képesek leginkább arra, hogy ösztönözzék az írót vagy azok, akikről más szempontok alapján is feltételezhető ,hogy érdektelen lenne számukra egy direkt negatív kritika. Úgy érzem, hogy a jó kommentező leírása egyre inkább hasonlatos a szememben a jó kritikus karakterének körvonalaihoz.
writer+ posting = post ,kommenter +post = vélemény , vélemény+ kommenting =komment , writer + komment = hmm/ :) / ): /rekomment , kommenter + rekomment = vita ( ):/:) ,vita + blogger = konklúzió ,konklúzió + blogger +posting = jobb post ,jobb post +kommenter = jobb vélemény
A lánc folytatásával mind az író, mind a kommentező viszonyán, ha pozitivista szemmel figyeljük természetesen a történések alakulását és optimistán állunk hozzá a személyek jellemfejlődési korlátait illetően rájöhetünk, hogy ez egy kölcsönösen jó helyzetet generálhat, hisz hosszú távon, mindkét fél profitál.
Egyelőre ennyit, még lehetséges hogy mélyebbre ásom magam. A hiperklinkek az alábbi helyekről vannak : http://joljarok.hu/ , http://webisztan.blog.hu . Ezekről a helyekről próbáltam fejtágítás céljából és színezeti célból beépíteni "érdekességeket".
Ja és még valami...Várjuk ezután is a kommentjeiteket!! :)